Vlna lepší než merino

Kategorie: The Gentleman's Guide , Komentáře: Žádné
0

V našem nedávném facebookovém příspěvku jsme vám představili svetry z prodejny Knize, které jsou vyrobené z alpaky. Tahle vlna z horských lam je tak zajímavá, že jsme se rozhodli jí věnovat samostatný článek.

Alpaka, jak jistě tušíte, je vlastně označení onoho druhu lam —  latinsky Lama pacos. Jde o domestikované zvíře chované hlavně kvůli své jedinečné vlně, která se vlastnostmi podobá prachovému peří. Tyto lamy nikdy nebyly a nejsou chovány pro práci.

Alpaka04

Alpaky najdeme v nadmořských výškách až 5000 metrů od Ekvádoru po Bolívii, v níž žije asi desetina jejich světové populace; asi 86 procent žije v Peru. Celkem je na světě kolem 3 milionů kusů. Několik chovají také v Argentině nebo Chile, najdeme je ale také mimo Jižní Ameriku: v USA, Austrálii, v Izraeli a dokonce i na britských polích. A také u nás.

Existují dva chovné druhy těchto zvířat, které se liší uspořádáním srsti: Suri a Huacaya. Říká se, že tato dvě plemena na jihoamerickém kontinentu žila už před tím, než se tam objevil člověk.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak už jsme řekli, alpaky se chovají především na srst, ale také na maso. Typ Suri produkuje dlouhá (až 15 centimetrů) vlákna bez tvorby obloučků, která spadají podél těla a na hřbetě tvoří dělicí brázdu. Vlákna jsou lesklá a hladká a hůř se barví, proto se často mísí s jinými. Rouno Suri se podobá tomu od ovcí Lincoln.

Druhé plemeno Huacaya má kratší, kompaktnější srst, která se lépe barví a je cennější než to od „sestřenic“. Připomíná rouno ovcí Corriedalle.

Zvířata se selektivně šlechtí na jednotné zbarvení – bílé, černé, světle hnědé, hnědé, béžové nebo šedé. Hlavní jejich devízou je vysoce kvalitní vlna, která několikrát předčí i oblíbenou merino vlnu. Má obdivuhodné tepelné i voděvzdorné vlastnosti, dá se říct, že v zimě hřeje a v létě chladí, hřeje i mokrá a nezapáchá. Je trvanlivější než ovčí vlna a méně žmolkuje. Rovněž oproti ovčí vlně neobsahuje lanolín, dá se proto přímo spřádat v syrovém stavu a je v oblibě zejména u těch, co spřádají vlnu ručně.

A na závěr jedna zajímavost: alpaky jsou inteligentní, mají skvělý pozorovací talent a dobře se učí: lze je naučit na ohlávku a chodit s nimi na procházku na vodítku. Prý si to většinou užívají.

Foto: Wikipedia

Zatím nikdo nevložil komentář, buďte první!

VLOŽTE KOMENTÁŘ

PÁNSKÁ PASÁŽ

Najdete nás

Nákupní pasáž
spojující Ovocný trh a ulici Na Příkopě
Na Příkopě 23, Praha 1
Otevřeno denně: 9:00-23:30

Facebook

INSTAGRAM